“ Alea iacta est ”

O mnie

Jestem lekarzem radiologiem o ponad 20-letnim stażu zawodowym zajmującym się obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego (MR), tomografii komputerowej (TK) i klasycznego RTG. Od ponad 10 lat ze szczególnym zainteresowaniem zajmuję się diagnostyką układu mięśniowo - szkieletowego, głównie stawów. Zdobyta w tej dziedzinie wiedza oraz nabyte doświadczenie pozwalają mi efektywnie wykorzystywać wzrastające nieustannie wraz z postępem technologicznym możliwości nowoczesnej aparatury diagnostycznej.
Badania MR wykonywane są na wysokopolowych 1,5 Tesli i 3 Tesli aparatach z wykorzystaniem wielokanałowych cewek dedykowanych stawom. Podyktowany doświadczeniem i wiedzą odpowiedni dobór parametrów badania (sekwencji) w połączeniu z osiąganą wysoką rozdzielczością zapewnia,że uzyskane obrazy szczegółowo odzwierciedlają anatomię i zmiany patologiczne, co pozwala mi na dokładną ocenę. Odpowiednio zastosowane techniki np. kontrastowania jamy stawu umożliwiają dokładniejszą analizę zmian i uszkodzeń będących najczęstszą przyczyną dolegliwości. Odmienne możliwości diagnozowania daje technologia tzw. mapowania T2 chrząstki stawowej, która ujawnia wczesne formy chondromalacji i realny stopień uszkodzenia chrząstki odzwierciedlając stan strukturalny, biochemiczny i biofizyczny na poziomie molekularnym. Czas badania (30 - 50 minut) jest uwarunkowany uzyskaniem wysokiej rozdzielczości obrazów, doborem protokołu dla określonego stawu i rodzaju zmian patologicznych.
Badania TK pozwalają na uzyskanie rekonstrukcji struktur kostnych 2D i 3D o wysokiej rozdzielczości, ukazujących m.in. wolne ciała (uwapnione lub kostne), szczeliny złamań i zmiany ogniskowe w kościach. Badanie TK w diagnostyce stawów bywa często uzupełnieniem badania MR. W zależności od badanej okolicy ciała czas badania wynosi od kilku do kilkunastu minut. Po zakończeniu badania technik i lekarz opracowują tzw. obrazy wtórne dwu- i trójwymiarowe uzyskane z obrazów wyjściowych mające dużą wartość diagnostyczną. W przypadku podejrzenia nieprawidłowych ognisk lekarz może zlecić podanie dożylne środka kontrastowego by ocenić reakcję zmiany na wzmocnienie. W tych przypadkach należy pozostać na czczo przed badaniem ok. 4-5 godzin.
Szczegółowy wykaz wykonywanych badań znajduje się na stronie CO BADAM.
Wszystkie badania wykonują wysoko wykwalifikowani i doświadczeni w diagnostyce układu mięśniowo - szkieletowego technicy elektroradiologii.
Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami zamieszczonymi poniżej.